Milloin joululahjat ostetaan?

15 Jou

joululahjat

 

Liikkeiden joulukampanjat alkavat vuosi vuodelta aikaisemmin, mutta vaikka ne alkavat jo marraskuussa, ei tämä näy hirveästi liikkeiden myynnissä. Elämyslahjojen tilastojen mukaan, piikki on 4-10. Joulukuuta eli juuri silloin kun ihmiset ovat saaneet veronpalautukset.

 

Tilanteeseen voi tulevina vuosina vaikuttaa amerikkalaisten koko vuoden vilkkaimmat ostopäivät black friday ja cyber monday, jotka eivät ole vielä rantautuneet täysin Suomeen. Suomalaiset olivat kuitenkin tänä vuonna ottaneet nämä päivät omakseen ja liikkeissä olekin silloin vilkaista, myös verkkokaupoissa, joissa toimitukset vaikeutuivat ja viivästyivät.

 

Verkkokauppojen suosio joululahjojen ostossa näkyy myös siinä, että osa ihmisistä hankkii nykyään lahjat Kiinasta. Tällöin jouluun valmistautuminen tulee aloittaa jo syksyllä, jopa elokuussa. Tässä kannattaa muistaa, että Kiinasta tilattujen tavaroiden toimitusajat ovat pitkiä ja ne vaihtelevat viikosta useaan kuukauteen eikä niitä voi tarkasti ennustaa etukäteen. Kiinasta tilaamiseen syy on se, että se on halpaa ja helppoa.

 

Suomalaisten ostokäyttäytymistä joululahjoihin onkin helppo tämän perusteella analysoida. Haluamme ostaa lahjat nopeasti, helposti ja halvalla. Jos tähän on joku oikotie esim. black friday, cyber monday tai Kiina, käytämme sen mielellämme hyväksi. Jos onneen ei ole oikotietä, lykkäämme asiaa mahdollisimman pitkälle eli aatonaattoon tai jopa aattoon, jolloin kaupoissa piisaa myös hyvin väkeä ja voi bongata jopa viime hetken hyvät tarjouksen, esimerkiksi joulumakeisia myydään tällöin monessa paikassa edullisesti.

 

Jos kuitenkin tähtäämme nopeaan, helppoon ja halpaan, mutta emme halua aloittaa valmistautumista jouluun vielä syksyllä. On tähänkin vaihtoehto, jolloin voimme hyödyntää hankinnoissa vaikka ne veronpalautukset, joita tänäkin vuonna suomalaisille jaettiin keskimäärin 700€/henkilö. Hankinta on helppoa myös kiireisen arjen keskellä. Ja mikä parasta, sinun ei tarvitse tuhlata aikaasi ja hermojasi kaupoissa ja ruuhkissa pyörimiseen. Tämä kuulostaa uskomattomalta, mutta kyllä, tällainen vaihtoehto on. Se on elämys ostajalle, mutta myös lahjan saajalla. Tämän tarjoaa elämyslahjojen joululahjaideat, josta varmasti löytyy jokaiselle jokin vaihtoehto edulliseenkin hintaan.

 

Kuten muissakin asioissa, myös tässä, jokaiselle löytyy vaihtoehto, josta voi valita mieleisensä!

 

Anu Jokela

– Anu

Kommentoi!

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s